Dostała SMS o niedopłacie na 76 groszy. Tego samego dnia straciła 6000 zł. Policja ostrzega

Złodzieje wymyślili nowy sposób kradzieży. Jeśli dostałaś SMS-a z treścią, w której proszą o dopłatę kilkudziesięciu groszy… nie rób tego!!! Nie przelewaj pieniędzy.

1

Policja ostrzega przed groźnym oszustwem, które coraz częściej wykorzystywane jest przez przestępców. Ofiarą tego procederu padła m.in. mieszkanka Puchaczowa. Otrzymała wiadomość SMS informującego o zaległości w wysokości 0,76 zł. W wiadomości znajdował się również link do strony internetowej banku. Po wpisaniu loginu i hasła nieświadomie przekazała te dane oszustom. Tego samego dnia straciła z konta 6 tysięcy złotych. Link umieszczony w wiadomości prowadził bowiem do fałszywej strony banku.

Prawdziwa plaga

O oszustwie informuje też portal Niebezpiecznik, który zamieszcza wiele przykładów wiadomości o drobnej niedopłacie rozsyłanych przez przestępców. Pretekstem do zapłaty miałoby być wygasające ogłoszenie w serwisie internetowym, niedopłata do paczki lub inna zaległość.

Linki z wiadomości kierują zarówno do fałszywych stron banków jak i podrobionych bramek płatniczych.

Fałszywa bramka płatnicza Fot. Niebezpiecznik.pl

Policja apeluje

Służby zachęcają, by treść każdej podejrzanej wiadomości weryfikować. Szczególnie, jeśli pochodzi nieznanego pochodzenia i skłania nas do płatności za usługi bądź zaległości, których nie jesteśmy pewni.

3

4

5

Pamiętajmy, by logując się na konto bankowe, zwracać uwagę na adres strony internetowej. Oszuści tworzą łudząco podobne strony internetowe banków. Sprawdzenie adresu strony i oraz tego czy strona jest zabezpieczona może uchronić nas przed oszustami – apeluje policja.

źródło: chwilesloneczne.blogspot.com