Dlaczego nigdy nie należy jeść „czystej” części zapleśniałego bochenka chleba

Ludzie jedzą chleb od tysięcy lat. Uważa się, że początki wypieku chleba sięgają starożytnego Egiptu i czasów tak odległych jak 300 r. p.n.e. Już wtedy rozbijano ziarna przy użyciu kamieni.

Chleb doskonale pasuje do wielu posiłków. Niektórzy lubią go tak bardzo, że przegryzają go niemal z każdą spożywaną potrawą.

I to właśnie dlatego, nie ma nic bardziej rozczarowującego, niż dostrzeżenie pleśni na chlebie, na chwilę przed tym, jak planowaliśmy przygotować sobie przepyszną kanapkę.

W takim przypadku część z nas odkrawa zapleśniałą część, w przekonaniu, że reszta chleba nadaje się do spożycia. Jednak po przeczytaniu tego artykułu, nigdy więcej tego nie zrobisz.

Oto, co dzieje się z „czystą” częścią zapleśniałego chleba.

Wyrzucanie jedzenia wydaje się ogromnym marnotrawstwem. Szczególnie jeśli mówimy o pysznym bochenku chleba. Jednak kiedy zapoznasz się z treścią tego artykułu, zastanowisz się dwa razy, zanim po prostu odetniesz zapleśniałą część pieczywa.

1

Nie ma czegoś takiego, jak „czysta” część zapleśniałego chleba

Jak podaje Tech Insider, zjadanie spleśniałego chleba może być naprawdę niebezpieczne dla Twojego ciała. Możesz w ten sposób bardzo poważnie się zatruć.

„Pleśń jest rodzajem grzyba. Zupełnie tak samo jak jadalne grzyby, ma dużą liczbę korzeni zwanych strzępkami, które rozpościerają się pod widoczną powierzchnią. Dlatego też najprawdopodobniej cały kawałek chleba pokryty jest pleśnią” – czytamy w Tech Insier.

Jedzenie leżącego obok kromki chleba, która nie ma na sobie śladów pleśni, również jest niebezpieczne. A to dlatego, że pleśń wypuszcza zarodniki w powietrze, co z kolei może oznaczać zainfekowanie również innego kawałka chleba znajdującego się nieopodal.

Niektóre rodzaje pleśni są bardziej niebezpieczne od innych

Warto pamiętać, że nie wszystkie rodzaje pleśni są niebezpieczne. Jemy przecież pleśń w innych produktach spożywczych, takich jak ser, czy sos sojowy. Jednak ten rodzaj pleśni, który pojawia się na chlebie, może być niebezpieczny.

„Jej ciągłe spożywanie może powodować objawy zatrucia, takie jak wymioty, bóle brzucha i uszkodzenie nerek. Jednak jest to niezwykle rzadkie.” – twierdzi lekarz, Johan Tham.

Doktor Than ostrzega, że spożywanie pleśni przez osoby o słabszym układzie odpornościowym może być „niezwykle niebezpieczne”.

2

Dowiedz się więcej na temat potencjalnych zagrożeń, jakie niesie za sobą jedzenie zapleśniałego chleba i zobacz poniższe nagranie. Nie zapomnij udostępnić tej ważnej wiadomości wśród swoich znajomych na Facebooku.

źródło: pl.newsner.com