„DGP”: Rząd szykuje cenzurę internetu na skalę, o której w Polsce nigdy nie było mowy

Już niebawem wszelkie domeny, za pośrednictwem których oferowane są nielegalne produkty lub usługi, mają zostać zablokowane – donosi „Dziennik Gazeta Prawna”. Powstanie „centralny rejestr domen internetowych służących do oferowania towarów i usług niezgodnie z przepisami prawa”. Jest na to już kierunkowa zgoda rządu, a pomysł popierają ministerstwa: cyfryzacji, finansów oraz infrastruktury – pisze gazeta.

„DGP” dowiedziała się o szykowanych zmianach z pisma wiceminister zdrowia Józefy Szczurek-Żelazko do sekretarz Stałego Komitetu Rady Ministrów. Jak donosi dziennik, na cenzurowanym znaleźć się mogą niebawem nielegalne firmy bukmacherskie, oferujące gry hazardowe, handlarze dopalaczami, nieuczciwi sprzedawcy internetowi, a nawet spółki takie jak Uber (przewóz osób bez licencji).

Eksperci w rozmowie z „DGP” krytykują pomysł, nazywając go wprost: cenzura internetu, która godzi w wolność słowa i dostęp do informacji, zagwarantowane obywatelom przez konstytucję.

„DGP” wyjaśnia, że centralny rejestr będzie działać analogiczne jak występujący już rejestr domen służących do oferowania gier hazardowych niezgodnie z ustawą.

– Urzędnicy wpisują do niego domeny internetowe, które przedsiębiorcy telekomunikacyjni mają obowiązek zablokować. W efekcie internauta, wchodząc na stronę uznaną przez władzę za służącą świadczeniu usług niezgodnie z prawem, zostaje przekierowany na stronę Ministerstwa Finansów – czytamy w „DGP”.