Zwykle brakuje nam chęci, by umyć brudny piekarnik. Nic dziwnego – myśl o szorowaniu osadzonego tłuszczu i zwęglonych części w otoczeniu duszących zapachów detergentów jest rzeczywiście demotywująca. Ale spokojnie, są na to lepsze sposoby. Pokażemy wam, jak wyczyścić brudny sprzęt bez większego wysiłku i użycia chemii.

Sposób 1: Korzystajmy z rękawów kuchennych

1

Nie doprowadzisz do stanu, w którym przez okienko piekarnika nic nie widać, a po jego otwarciu czuć zapach spalenizny, jeśli zaopatrzysz się w rękawy do pieczenia. To specjalne woreczki, wykonane z folii odpornej na wysokie temperatury, w których można piec ryby, mięsa i warzywa. Potrawy w nich zamknięte duszą się we własnym sosie, tym samym nie brudzą komory piekarnika i nie przypalają się. Na rynku znajdziemy rękawy różnych rozmiarów, więc wygodnie przygotujemy w nich zarówno całe ryby (na przykład pstrąga) jak i duże porcje mięsa. Dobrym rozwiązaniem jest również korzystanie z pokryw naczyń do pieczenia lub zwykłej folii aluminiowej, którą przykryjemy potrawę, jeśli istnieje ryzyko, że będzie ona pryskać podczas pieczenia.

Sposób 2: Pyroliza

2

Istnieją urządzenia do pieczenia, takie jak na przykład EKO piekarniki SP-67P firmy Solgaz, które wzbogacone są w technologię pyrolityczną. Podczas działania pyrolizy komora nagrzewa się do temperatury 500 st. C, co przyczynia się do spalenia trudnych zanieczyszczeń i tłuszczu powstającego podczas pieczenia. Po zakończonym procesie wystarczy za pomocą suchej ściereczki usunąć popiół, jaki powstał podczas procesu. Największą zaletą pyrolizy jest czyszczenie całego wnętrza piekarnika oraz trudnych do usunięcia zanieczyszczeń bez chemii. Nie ma też konieczności wyjmowania prowadnic i blach w celu dodatkowego ich umycia. To zdecydowanie oszczędza nasz czas i pozwala być bardziej eko. Warto zaznaczyć, że korzystanie z pyrolitycznego systemu czyszczenia jest bezpieczne. Drzwiczki ulegają zablokowaniu, a dodatkowo chłodzone czterowarstwowe drzwi zapewniają bezpieczną temperaturę na zewnętrznej szybie, zarówno podczas pieczenia, jak i trwania automatycznego czyszczenia komory piekarnika.

Sposób 3: Dedykowany piekarnikom z termoobiegiem

3

Jeśli nie mamy w planach kupna nowego sprzętu, a chcemy uniknąć chemicznych środków czyszczących, warto skorzystać z następującego sposobu: wypiełniamy duże naczynie żaroodporne wodą (najlepiej filtrowaną) z dodatkiem octu lub kwasku cytrynowego, wstawmy na dolną półkę komory piekarnika i włączmy grzanie z termoobiegiem na 180 st. C. Po 30-40 minutach piekarnik wewnątrz będzie dobrze zaparowany, a cały brud zmięknie. Tym samym, po wystudzeniu komory, łatwo będzie przy z pomocą wilgotnej szmatki usunąć cały brud.

Sposób 4: Domowy środek czystości – ekologiczny i bez octu!

4

Warto też własnoręcznie przygotować preparat do czyszczenia. Jest nie tylko zdrowszy dla nas i środowiska, ale też tańszy. Poniższy przepis dedykowany jest szczególnie tym, którzy chcą uniknąć duszącego, octowego zapachu – typowego w przepisach na domowy detergent.

Do przygotowania pasty czyszczącej potrzebujemy: 2 łyżeczek soli, 1 szklanki sody oczyszczonej oraz gorącej wody.
Sól z sodą oczyszczoną łączymy, dolewamy gorącą wodę w takiej ilości, aby mieszanka nabrała konsystencji pasty. Całość dokładnie mieszamy. Gotową miksturą pokrywamy zabrudzenia w komorze piekarnika i po 10-15 minutach ścieramy ścierką. Gotowe!