Czterej pancerni i pies: ile psów grało Szarika oraz jak radziły sobie owczarki niemieckie?

Czterej pancerni i pies: Szarik był prawdziwą gwiazdą serialu. Widzowie kochali słynnego owczarka niemieckiego, który pojawił się już w pierwszym odcinku kultowej produkcji. Wiedzieliście, że czworonożnego kompana głównych bohaterów tak naprawdę grały trzy psy?

Czterej pancerni i pies: Szarik w rzeczywistości był grany przez kilka psów tej samej rasy! Miały różne charaktery i pojawiały się w zależności od potrzeb scenariusza. Kultowy serial ma wielu fanów, jednak nie wszyscy znają tajemnice zza kulis. Jak naprawdę nazywał się zwierzak, który najwięcej czasu spędzał na planie?

W Szarika wcielały się trzy psy, które wybierane były w zależności od potrzeb danego dnia zdjęciowego, ponieważ nie wszystkie radziły sobie tak samo dobrze w scenach ataku czy tropienia. Psy nie były identyczne, dlatego dwa z nich miały farbowaną sierść!

Casting polegał na wybraniu czworonoga, który będzie głośno szczekał, ale jednocześnie będzie też przyjazny w stosunku do ludzi. Wymagane były też zdolności wykonywania rozkazów. Serialowego Szarika wybierano spośród setek psów, ostatecznie zdecydowano się na trzy zwierzaki, które miały występować zamiennie. Jeden z psów szczególnie przypadł do gustu producentom serialu i pojawiał się na ekranie najczęściej. Wabił się Trymer.

Jak radziły sobie owczarki niemieckie?
Trymer był psem policyjnym, który nie zdał egzaminu z tropienia i ze względu na niski wskaźnik agresji miał zostać wycofany ze służby. Pozostałe dwa psy: Spik i Atak miały być jego dublerami. Ten drugi szczególnie dobrze radził sobie w scenach kaskaderskich, które wymagały dobrej kondycji i pojawiał się, gdy Trymer nie był w stanie wykonywać pewnych zadań. Atak wystąpił także w jednym odcinku serialu Stawka większa niż życie.

Psy miały dwóch trenerów. Najwięcej czasu spędził z nimi pułkownik Franciszek Szydełko, który zaczął się opiekować nimi od drugiego sezonu. Co ciekawe, Trymer miał nie lubić serialowego Janka, czyli Janusza Gajosa. Gdy pies miał polizać swojego właściciela, jego ręka musiała zostać smarowana łakociami. Po śmierci Trymer został wypchany, a widzowie mogą zobaczyć go w policyjnym muzeum w Sułkowicach.

Wiedzieliście, że Szarika zagrały trzy psy?


Psy pojawiały się na ekranie w zależności od potrzeb sceny.


Dwa z nich miały farbowaną sierść.

źródło: lelum.pl