Głębia oceanu jest piękna, ale i tajemnicza. Wielu przeraża, ale jednocześnie ciekawi. Jest to najbardziej niezbadana przestrzeń na naszej planecie. W ogólnej liczbie gatunków 6,5 mln to gatunki lądowe, zaś 2,2 mln gatunków kryje się w głębinach. Okazuje się też, że na odkrycie, opisanie i skatalogowanie czeka wciąż oszałamiające 86 proc. wszystkich gatunków lądowych i 91 proc. morskich – twierdzą naukowcy zaangażowani w projekt Census of Marine Life.

Zespół badający głębiny oceanu u wybrzeży Kalifornii i na Hawajach zupełnie nieświadomie sfilmowali bardzo rzadkiego rekina widmo.

Naukowcy z instytutu Monterey Bay Aquarium Research Center oglądali materiał nagrany przez zdalnie sterowanego robota, którego wysłali na głębokość 2000m kiedy na ich ekranach pojawił się dziwny stwór.

Rekin widmo, czyli chimera jest bezpośrednio spokrewniony z rekinami i płaszczkami. Ten gatunek, fachowo nazywany Hydrolagus trolli, nigdy wcześniej nie był widziany w swoim naturalnym środowisku. Wcześniej jeden został złapany u wybrzeży Australii w 2002 roku. To ponad 6 tysięcy kilometrów dalej.

źródło: https://podaj.to