Ostatnimi czasy najwięcej mówi się o drożejącej żywności. Nic dziwnego – w końcu jeść musi każdy, a inflacja uderza przede wszystkim w podstawowe produkty. Ekonomiści przypominają jednak, że uwagę powinny przykuć również podwyżki prywatnych usług medycznych. Rosną najszybciej w tej dekadzie i prawie najszybciej w tym stuleciu! Co więcej, mogą się nie zatrzymać, a kolejki na NFZ nie maleją.

W ubiegły piątek Główny Urząd Statystyczny podał, że w maju inflacja wyniosła 2,4 proc. Jest to poziom wzrostu uznawany przez ekonomistów za umiarkowany i najbardziej korzystny dla wszystkich: firm i konsumentów, producentów i kupujących, inwestujących i oszczędzających. Niestety jednak odczujemy to w naszych portfelach.

Obecnie najszybciej drożeją niektóre artykuły spożywcze. Przykładem są warzywa, które kosztują o 22,6 proc. więcej niż w ubiegłym roku. Eksperci uspokajają, że ceny żywności są bardzo zmienne i zależne od pogody oraz cen surowców. To oznacza, że mogą potanieć. Inaczej może być z cenami usług.

– Wynagrodzenia w Polsce rosną bardzo szybko ze względu na kurczącą się podaż siły roboczej i silny popyt. Długo nie przekładało się to na ceny, a firmy akceptowały niższe marże. Ale 2019 r. przyniósł zmianę – wyjaśnia Ignacy Morawski z firmy Spotdata. Ekspert przewiduje, że najbardziej podrożeją usługi wymagające najwięcej pracy: restauracje, hotele, fryzjerzy, gazety, pomoc domowa.

Znacząco rosną także ceny usług lekarskich, w których coraz poważniejszym wyzwaniem jest pogodzenie wzrostu liczby pacjentów z ograniczonym rynkiem pracowniczym. Szczególnie, że polskie społeczeństwo wciąż się starzeje, a kolejki do specjalistów na NFZ nie maleją. – Sądzę, że to wyzwanie jest jednym z kluczowych wyzwań społecznych dla Polski w nadchodzącej dekadzie – ocenia Morawski.

źródło: fakt.pl