Antoni H. przyjechał do Wielkiej Brytanii w latach 90 na podstawie wizy turystycznej. Nieco później otrzymał prawo do pracy i pobytu. W 2017 roku policja znalazła go śpiącego na ulicy i przekazała do ośrodka imigracyjnego niedaleko lotniska Londyn-Gatwick. Władze Wielkiej Brytanii chciały wysłać 63-latka do Polski w ramach Londyn-Gatwick. Sąd uznał, że prawa mężczyzny zostały pogwałcone i przyznał mu wysokie odszkodowanie.

Chcieli deportować Polaka, bo spał pod chmurką. Dostał tysiące funtów

Antoni H. miał zostać deportowany do Polski w ramach operacji Gopik. Rząd Wielkiej Brytanii pragnął w ten sposób pozbyć się bezdomnych obcokrajowców ze swoich ulic. Policja zatrzymywała wszystkie osoby, które spały „pod chmurką” i odsyłała do centrum dla imigrantów niedaleko lotniska Londyn-Gatwick. Niektórzy, spędzali tam kilka miesięcy.

Jak podało „Media Wales” 63-latka przetrzymywano w centrum między kwietniem, a wrześniem 2017 r. W sumie spędził w ośrodku 153 dni. Teraz Sąd Najwyższy uznał, że działania władz były sprzeczne z prawem i nakazał Polakowi wypłatę 37 tys. funtów (około 159 tys. zł) tytułem zadość uczynienia i 5 tys. funtów za strajk głodowy, który rozpoczął po osadzeniu.

Nie tylko Antoni H. otrzymał odszkodowanie za uwięzienie w ośrodku. W marcu sąd przyznał 15 tys. funtów Mariuszowi M., którego również chciano odesłać do Polski.

W styczniu polska para, którą bezprawnie przetrzymywano przez ponad pięć miesięcy, otrzymała 90 tys. funtów (prawie pół miliona zł).

źródło: fakt.pl