Przyszła wiosna i Wielkanoc za pasem, a to oznacza, że czas na umycie okien po zimie. Niewiele jest osób, które przepadają za tym zajęciem. Jednak dzięki pewnej sztuczce okna umyjesz szybko, a na szybach brud będzie osadzał się wolniej. O smugach w ogóle możesz zapomnieć. Trik ten znały i stosowały już nasze babcie.

Metoda ta jest tania, ekologiczna i bardzo przydatna w czasach, gdy smog tak bardzo daje się we znaki. A cały trik polega na tym, by do płynu, którym myjemy okna dodać… kilka kropli gliceryny. Można ją kupić np. w aptekach, ceny zaczynają się od 1,5 zł.

Dodatek gliceryny sprawi, że na szybach powstanie niewidoczna powłoka chroniąca przed osadzaniem się kurzu i innych zanieczyszczeń. Możesz również zapomnieć o smugach podczas mycia szyb i zaciekach po deszczu. Zamiast gliceryny można użyć odrobiny płynu do zmiękczania tkanin.

Płyn do mycia okien z dodatkiem gliceryny warto zrobić samemu. Potrzebujesz jeszcze dwóch składników – wody i octu (ew. alkoholu).

Do litra wody (najlepsza będzie destylowana lub przefiltrowana) dodajemy szklankę octu (może być spirytusowy, jabłkowy lub inny) i 20 – 30 kropli gliceryny. Wszystko wlewamy do butelki z atomizerem i mocno wstrząsamy przed użyciem.

I jeszcze jedna wskazówka – do mycia okien idealnie sprawdzi się zwykła gąbka do kąpieli.

Gotowi na wiosenne porządki?

Źródło: Onet