Po tym, jak zrobiły to inne gwiazdy, m.in. Catherine Deneuve, Claudia Cardinale wylicytuje część swojej garderoby, w tym kilka strojów noszonych w filmach. Informację o planowanej aukcji ogłosił dom aukcyjny Sothebys.

– Znamy tę wspaniałą ikonę glamour lat 60. i międzynarodową aktorkę, ale wiemy mniej o niej jako entuzjastce mody. To właśnie ten tajny ogród zostaje dziś odsłonięty – deklaruje Sotheby’s w komunikacie zapowiadającym aukcję ubiorów aktorki Claudii Cardinale.

Aukcja zostanie zarejestrowana na stronie internetowej domu aukcyjnego od 28 czerwca do 9 lipca. 130 ubiorów, sukienek, garniturów i płaszczy, na dzień i wieczór, będzie przedmiotem wystawy przedaukcyjnej, zorganizowanej od 2 do 4 lipca w salonach Sotheby’s w Paryżu przy rue du Faubourg St. Honore.

– Te ubiory są hołdem dla włoskiej mody od końca lat 50. do początku lat 80., kiedy Paryż nie miał już monopolu na styl, a włoscy projektanci zaczęli się bronić – mówią eksperci Sotheby’s. Obok takich marek jak Emilio Schuberth, Roberto Capucci, Irene Galitzine, Barocco i Balestra, jest reprezentowany również paryski dom Niny Ricci, który ubierał aktorkę (mającą dziś 81 lat), regularnie w latach 60.

Wśród oferowanej garderoby znajdzie się m.in. piżama Irene Galitzine z szantungu (rodzaj miękkiej jedwabnej tkaniny) w kolorze kości słoniowej, wyhaftowana srebrnymi perłami. Piżama przypomina tę noszoną przez aktorkę w 1963 r. w „Różowej panterze” Blake’a Edwardsa i szacowana jest na 3500-5000 euro. Czarna sukienka, haftowana czarnymi cekinami od Niny Ricci, którą Claudia Cardinale nosi w końcowej scenie „Wspaniałego rogacza” w reż. Antonio Pietrangeliego (1964), może osiągnąć cenę 3500 euro.

Claudia Cardinale na festiwalu filmowym w 2018 roku /AFP /East News

Jest i przedmiot z planu filmowego „A Couple Not Ordinary” reż. Francesco Maselliego (1968), w którym Claudia Cardinale gra z Rockiem Hudsonem. To skórzany płaszcz z zapinanym kołnierzem, który szacuje się na 2000-3000 euro.

Fani dostrzegą też i strój kąpielowy marki Cole of California, noszony przez aktorkę w „Wojnie w Algierze” Marka Ronsona, w którym aktorka występowała z Alainem Delonem. Może on osiągnąć 700 euro. Wśród najbardziej pożądanych strojów, jest futro haute couture zdobione cekinami i kwiatowym haftem od Niny Ricci, które Claudia Cardinale miała na sobie podczas ceremonii rozdania Oscarów w 1965, u boku Steve’a McQueena. Szacuje się, że osiągnie ono cenę 6000 do 8000 euro.

Garderoba Catherine Deneuve, sprzedawana pod koniec stycznia tego roku przez Christie’s, odnotowała rekordy aukcji i przyniosła 900 tys. euro zysku.

źródło: interia.pl