Burmistrz Jersey City chciałby zostać ambasadorem w Polsce. „Zdecydowałem”

Burmistrz Jersey City Steven Fulop już ma pierwsze kontakty z Polską i Polakami po tym, jak zdecydował o przeniesieniu Pomnika Katyńskiego. Nawet rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą.

„Postanowiłem, że kiedy będziemy mieli demokratycznego prezydenta w 2020 r., zamierzam formalnie aplikować w Departamencie Stanu na ambasadora USA w Polsce” – napisał na Twitterze Steven Fulop. Wcześniej zapytany, czy „przeprosi Polskę”, odpisał, że nie zamierza.

O burmistrzu Jersey City zrobiło się głośno za sprawą Pomnika Katyńskiego. Stven Fulop chciał go przenieść z placu przy rzece Hudson, co spotkało się z protestami Polonii. Liderzy społeczności polonijnej zarzucali burmistrzowi brak szacunku dla Polaków.

Następnie Steven Fulop nazwał apelującego o pozostawienie pomnika na miejscu marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego antysemitą, nacjonalistą i żartem. Później przyznał, że jego wypowiedź była „emocjonalna”, ale nie przeprosi za nią.

Ostatecznie pomnik zostanie przesunięty o około 60 m. Działka, na której będzie stać pomnik, zostanie wydzierżawiona na 99 lat.