Beata Tyszkiewicz jest kultową polską aktorką, która przez wiele lat swojej kariery filmowej i telewizyjnej przekonała do siebie miliony Polaków. Choć w ostatnim czasie kojarzymy ją głównie z „Tańcem z gwiazdami” trzeba przyznać, że biografia ikony polskiego kina potrafi zaskoczyć i można w niej znaleźć niesamowite fakty.

Beata Tyszkiewicz jest postacią, której z pewnością nikomu nie trzeba przestawiać. Wszyscy doskonale znamy ją z dziesiątek filmów, seriali oraz programów telewizyjnych, gdzie zawsze pokazywała się jako osoba wyjątkowo otwarta, z nieschodzącym z twarzy uśmiechem. To te cechy sprawiły, że bardzo szybko przekonywała do siebie wszystkich widzów i zdobywała ich sympatię.

Choć wielu osobom kojarzy się teraz przede wszystkim z „Tańcem z gwiazdami„, w którym zasiadała w jury, biografia tej ikony polskiego kina zaskakuje i pełna jest faktów, o których wielu z nas nie miało do tej pory pojęcia. Beata Tyszkiewicz jest wyjątkową postacią, z której Polska powinna być dumna.

Beata Tyszkiewicz biografia

Filmowa ikona urodziła się 14 sierpnia 1938 roku w Warszawie i pochodzi z arystokratycznej rodziny pieczętującej się herbem Leliwa II. Podczas II wojny światowej jej ojciec wyemigrował do Anglii, a Beata Tyszkiewicz spotkała się z nim, dopiero gdy była dorosła. Maturę zdała za drugim razem i już wtedy miała problemy z nauką, skupiała się bowiem na pracy nad swoim debiutanckim filmem.

Studiowała w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zalwerowicza w Warszawie, a następnie podjęła pracę w TVP jako inspicjentka. W 1973 roku bez egzaminu Ministerstwo Kultury i Sztuki przyznało jej uprawnienia aktorskie. Członkini Narodowej Rady Kultury oraz Fundacji Kultury Polskiej, w której przez wiele lat pełniła funkcję prezesa zarządu. Przewodniczy także radzie Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”.

Beata Tyszkiewicz filmy

Przez wszystkie lata swojej kariery Beata Tyszkiewicz dorobiła się imponującej filmografii, której pozazdrościć jej może z pewnością wiele gwiazd polskiego kina. Szacuje się, że zagrała łącznie w około 100 produkcjach filmowych, jej debiut natomiast miał miejsce w 1957 roku, gdy wcieliła się w postać Klary w ekranizacji „Zemsty” w reżyserii Antoniego Bohdziewicza.

Oprócz „Zemsty” pojawiła się w wielu znakomitych produkcjach, m.in. „Szklanej górze”, „Popiołach” czy „Nocach i dniach”. Nie jest dla niej problemem również występowanie w produkcjach współczesnych, trafiających do młodszej publiki, która darzy ją wielkim szacunkiem. Dowodem na jej ogromny dystans do siebie może być udział w polskim dubbingu w filmie „Asterix i Obelix: W służbie Jej Królewskiej Mości” z 2012 roku czy zeszłorocznej „Studniówce”, gdzie wcieliła się w ciocię Basię.

Beata Tyszkiewicz filmy i programy

Filmy zdecydowanie są działalnością, w której Beata Tyszkiewicz odnajduje się idealnie, jednak od dłuższego czasu możemy obserwować również to, jak dobrze radzi sobie w programach telewizyjnych. W 2005 roku zgodziła się zasiąść w jury programu TVN „Taniec z gwiazdami”. W latach 2010-2014 miała przerwę, ostatecznie jednak postanowiła wrócić na ekrany, co zachwyciło widzów.

Przez kolejne 4 lata zasiadała w jury tanecznego show „Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami”, którego transmisję przejęła telewizja Polsat. Niestety w ubiegłym roku stacja oficjalnie ogłosiła, iż Beata Tyszkiewicz decyduje się zakończyć przygodę z tym formatem. Powodem tej przykrej decyzji były problemy zdrowotne gwiazdy.

źródło: pikio.pl