The Voice Kids niedawno zakończyło drugą polską edycję. Zwyciężczynią została Anna Dąbrowska, z niezwykle dojrzałym i pięknym głosem. Choć na scenie wydaje się beztroska, w życiu codziennym zmaga się z nieuleczalną chorobą. Oto, przez co musi przechodzić.

Ania Dąbrowska wygraną The Voice Kids otworzyła sobie furtkę do kariery. Była podopieczną Cleo i zrobiła ogromne postępy podczas programu. Zwycięstwo zapewniło jej wydanie singla „Małe Skrzydła” i podpisanie kontraktu z wytwórnią muzyczną. Słowa piosenki napisała właśnie jej trenerka Cleo, a cały utwór wyprodukował Donatan. To ogromne osiągnięcie i niejedna 14-latka chciałaby być na miejscu Ani.

Ania uwielbia jeździć na rowerze i deskorolce. Poza tym cały czas kształci się muzycznie, a jej talent zauważyła już wychowawczyni na początku szkoły podstawowej. Wtedy dziewczynka zaczęła się rozwijać i występować publicznie. Choć wydaje się, że jest to życie jak z bajki, to tylko pozory. Młoda wokalistka w programie przyznała, że bardzo ciężko choruje, a na jej przypadłość nie istnieje żadne lekarstwo. Jedna z jej wypowiedzi szczególnie zapadła widzom w pamięć.

– Największym moim marzeniem jest wydanie pierwszej płyty. Póki jestem w stanie i jest na to czas. Muszę szybko spełniać swoje marzenia, bo nie mam za dużo czasu – powiedziała Ania Dąbrowska przed wejściem na scenę.

Życie z tak poważną chorobą jest bardzo trudne. Jednak jej rodzice dają jej ogromne wsparcie i robią wszystko, aby Ania mogła żyć jak wszystkie inne dzieci w jej wieku i spełniać marzenia. Okazuje się, że z tą chorobą zmaga się również jej starsza siostra. Mukowiscydoza to rzadka i nieuleczalna choroba genetyczna, a w Polsce choruje na nią około 1500 osób.

– O chorobie dowiedziałam się, jak miałam 5 lat. Wtedy urodziła się moja siostra, zrobiono badania i okazało się, że ona też jest chora – zwierzyła się Ania.

Finalistka The Voice Kids mało mówi o objawach i o tym, z czym boryka się każdego dnia. Niestety każdy dzień to męczarnia, uciążliwe objawy, wieczna rehabilitacja i cierpienie. Razem z redakcją Pikio postanowiliśmy przybliżyć Wam, czym charakteryzuje się ta straszna choroba.

Strach


Ania na początku bardzo się bała życia z chorobą. Niestety na mukowiscydozę się umiera, a w Polsce chorych na to osób powyżej 18 roku życia, jest tylko 30%.

– Na początku bałam się jej, była dla mnie ciężka, nie mogłam z nią żyć, ale teraz już się nauczyłam. Rodzice wspierali nas bardzo z siostrą, byli zawsze z nami i mówili, że zawsze będzie dobrze, więc rodzice mieli tutaj dużą rolę. Teraz już się nie boję tej choroby, jest częścią mnie po prostu – opowiadała Ania w programie śniadaniowym.

Terapia przez śpiewanie
Mukowiscydoza daje objawy głównie w układzie oddechowym. U ponad 90% osób chorych występują objawy takie jak gęsty śluz zalegający w oskrzelach, uciążliwy kaszel i duszności, nawracające zapalenie płuc i oskrzeli, czy nawet polipy nosa. Okazuje się, że śpiew dla Ani jest swoistą terapią, a umiejętność oddychania przeponą odciąża jej płuca.

– Choroba tak naprawdę nie przeszkadza mi w ogóle w śpiewaniu. Śpiewanie to jest taka rehabilitacja. Kiedy śpiewam, to moje płuca się powiększają. Nauczyłam się też oddychać przeponą poprzez śpiewanie, więc nie obciążam płuc. To jest rehabilitacja – podkreślała dziewczynka.

Problemy ze strony układu pokarmowego


Mukowiscydoza daje nie tylko objawy ze strony układu oddechowego, ale gęsty śluz blokuje również przewody trzustkowe, a spożywany pokarm nie jest wchłaniany tak jak powinien. To z tego powodu większość osób chorych jest tak szczupłych, a niektórzy cierpią nawet na niedowagę.

Codzienna rehabilitacja


Osoby cierpiące na mukowiscydozę wymagają codziennej fizjoterapii, stałej antybiotykoterapii oraz bardzo częstych wizyt w szpitalu.

Długość życia
W naszym kraju chorzy na mukowiscydozę żyją o połowę krócej niż w Zachodniej Europie. Tam średnia wieku sięga aż 50 lat. Długość życia przy tej przypadłości zależy od momentu rozpoznania i wdrożenia odpowiedniego leczenia. W kilku krajach jako formę terapii uznaje się przeszczep płuc, który wydłuża życie chorego nawet o 7 lat.

Najczęstsze objawy


Najczęstsze objawy mukowiscydozy to:

– Słona skóra, którą rodzice zauważają, gdy całują swoje malutkie dziecko,
– Częsty kaszel, świszczący oddech lub nawroty zapalenia płuc i zapalenia zatok,
– Trudności z oddychaniem stale się pogarszają,
– Duży apetyt, ale słaby przyrost masy ciała,
– Masywne, cuchnące i tłuste wypróżnienia.

Im później, tym gorzej


Mukowiscydoza jest stanem progresywnym, co oznacza, że ​​z czasem ma się gorzej. Przez lata płuca stają się coraz bardziej zniszczone i mogą w końcu przestać działać prawidłowo. Dostępnych jest wiele metod leczenia w celu zmniejszenia problemów spowodowanych przez ten stan. Obecnie nie ma lekarstwa na mukowiscydozę, ale dostępnych jest wiele terapii, które pomagają kontrolować objawy, zapobiegać komplikacjom i ułatwiają życie.

źródło