Andrzej Duda ma ważną wiadomość dla wszystkich Polaków. Każdy powinien to przeczytać

Andrzej Duda zaapelował do wszystkich sił politycznych w polskim Parlamencie. Prezydent jest przekonany, że czas najwyższy na poważne zmiany, dotyczące wszystkich Polaków. Każdy powinien przeczytać to, co głowa państwa ma nam do powiedzenia.

Andrzej Duda przysłuchiwał się w Sejmie ostatniemu expose, które wygłosił minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Gdy komentatorzy zajęli się merytoryczną i drobiazgową oceną przemówienia, głowa państwa postanowiła zabrać głos w istotnej sprawie.

Andrzej Duda o konstruktywnej debacie i oczernianiu Polski na arenie międzynarodowej. „To dla mnie sytuacja niezwykle bolesna”
Expose Czaputowicza nie zostało pozytywnie odebrane przez sejmową opozycję. Prym w krytyce wiedli działacze PO-KO, na nieprzychylne podsumowanie pozwolił sobie też Ryszard Petru (partia Teraz!), który wprost stwierdził, że po 2015 r. polska polityka zagraniczna jest „równią pochyłą”.

Na ten i podobne komentarze zareagował prezydent Andrzej Duda. Tuż po expose ministra zwołał w Sejmie specjalny briefing prasowy. Prezydent zaapelował do wszystkich liczących się sił politycznych o „konstruktywną debatę przed zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego”.

– Zwracam się do wszystkich stron sceny politycznej o konstruktywną debatę, żeby nie było takich sytuacji, że polscy politycy oczerniają Polskę poza granicami lub do zagranicznych mediów, bo jest to dla mnie sytuacja niezwykle bolesna – powiedział Andrzej Duda, cytowany m. in. przez portal Gazeta.pl.

Komentarz głowy państwa jest oczywistą aluzją w stronę parlamentarnej opozycji, która nie godzi się również na kierunek polityki zagranicznej, na który stawiają rządzący. Zdaniem prezydenta politycy powinni „miarkować” się w debacie publicznej, co zagwarantuje bezpieczny rozwój kraju. Zdaniem Dudy, tylko w ten sposób będzie można podnieść znaczenie Polski w strukturach międzynarodowych.

Andrzej Duda zaakcentował polskie członkostwo w trzech organizacjach – NATO, Unii Europejskiej i ONZ. Wspomniał też o korzyściach ze współpracy z państwami Grupy Wyszehradzkiej i tzw. inicjatywie Trójmorza.

Prezydent Duda wspomniał również o konieczności konsekwentnego podwyższania wydatków na obronność. Zaapelował, by rząd podniósł współczynnik do 2,5 proc. PKB już w przeciągu pięciu lat.

źródło: pikio.pl