Alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa! Zabronione jest wychodzenie z domu. Przez Polskę przechodzą intensywne opady deszczu, burze i wiatr

Przez Polskę przechodzą intensywne opady deszczu, burze i wiatr. Z powodu silnych wyładowań atmosferycznych na Pomorzu oraz Warmii i Mazurach zerwanych jest kilkanaście linii energetycznych. Powalone drzewa tarasują lokalne i krajowe drogi. W Łodzi piorun uderzył w budynek. Konieczna była ewakuacja ponad 400 osób. Ostrzeżenia przed burzami z gradem obowiązują łącznie w 12 województwach.

Pomorskie: Zerwane linie energetyczne i podtopienia
Na Pomorzu w efekcie przechodzących przez rejon Powiśla silnych opadów deszczu, burz i wiatru, miejscami nie ma prądu. Straż pożarna odebrała około 100 zgłoszeń o podtopieniach i powalonych drzewach. W sześciu budynkach mieszkalnych i gospodarczych uszkodzone zostały dachy.

Fala burzowa przechodzi nad regionem pomorskim od czwartkowego poranka.

Dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku Krzysztof Szewel poinformował, że regionem, w którym gwałtowne burze wyrządziły do tej pory najwięcej szkód, były okolice Kwidzyna, Sztumu, Prabut, Mikołajek Pomorskich i Dzierzgonia.

Powalone silnymi podmuchami wiatru drzewa zatarasowały w okolicy Sztumu drogę krajową 55. Straż usunęła już wiatrołomy i szosa jest przejezdna, ale na oczyszczenie czeka nadal kilka innych lokalnych dróg.

Warmińsko-mazurskie: Wiatr przewraca drzewa
Również na Warmii i Mazurach silny wiatr, któremu towarzyszą opady deszczu, przewraca drzewa na drogi i budynki. Straż pożarna odnotowała do tej pory 60 zdarzeń – najwięcej w powiecie elbląskim, w Pasłęku, Lidzbarku Warmińskim, Iławie, Ostródzie oraz Bartoszycach i Braniewie.

W powiecie elbląskim strażacy usuwali ok. 20 połamanych drzew, w tym drzewo, które oparło się o budynek mieszkalny. Inne przewróciło się na samochód. Nie było poszkodowanych.

W powiecie ostródzkim wiatr zerwał dach z budynku gospodarczego. Między Pieniężnem a Sawitami drzewo przewróciło się na tory.

Na drodze S7 Gdańsk-Warszawa podmuch wiatru przewrócił na wysokości Pasłęka samochód ciężarowy. Policja poinformowała, że ciężarówka już została postawiona na koła.

Łódzkie: W budynek uderzył piorun
Do dramatycznych wydarzeń z powodu wyładowań atmosferycznych doszło również w Łodzi. W magazynie przy ul. Traktorowej wybuchł pożar. Przyczyną było prawdopodobnie uderzenie pioruna. Ewakuowano ponad 400 osób.

Jak poinformował rzecznik Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej Łukasz Górczyński, wszystko wskazuje na to, że to właśnie wyładowanie atmosferyczne było przyczyną ognia, który ok. godz. 16:00 pojawił się w przewodach wentylacyjnych budynku magazynowego. Na miejscu interweniowało siedem jednostek straży pożarnej.

„Sytuacja pożarowa jest już opanowana. Nikt nie został poszkodowany, jednak niezbędna była ewakuacja ponad 400 osób” – podał Górczyński.

Powieje nawet 115 km/h
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami z gradem. Alerty obowiązują w województwach: kujawsko-pomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, łódzkim, wielkopolskim, opolskim, śląskim, małopolskim, świętokrzyskim, lubelskim i podkarpackim.

Miejscami może spaść do 50 litrów wody na metr kwadratowy, a wiatr w porywach może osiągnąć prędkość do 115 km/h.

Alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozsyła już ostrzegawcze SMS-y do mieszkańców dwunastu województw.

„Uwaga! Po południu i w nocy (13/06) silny wiatr, burze i grad. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Nie chowaj się pod drzewami. Jeśli możesz, zostań w domu” – czytamy w rozsyłanej wiadomości.

źródło: pogoda.interia.pl