Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał we wtorek ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed silnym deszczem i burzami z gradem dla województw wschodniej części kraju oraz dla województw nadmorskich.

IMGW wydał we wtorek ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami z gradem dla woj. lubelskiego, podkarpackiego i wschodnich powiatów woj. mazowieckiego. Na tych obszarach wystąpią burze z opadami deszczu do 30 mm, lokalnie do 50 mm. Wiatr może wiać z prędkością nawet do 80 km/h. Miejscami spadnie grad. W województwie małopolskim i podkarpackim alerty będą obowiązywać od godziny 20 we wtorek do godziny 18 w środę. W województwie lubelskim ostrzeżenia wejdą w życie od godziny 5 w środę i będą obowiązywały do godziny 17 w środę.

 

Meteorolodzy z IMGW wydali też ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami w woj. zachodniopomorskim i burzami w woj. pomorskim. Wystąpią tam burze z opadami deszczu, miejscami do 20 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h. W niektórych miejscach możliwe są opady gradu. W województwie pomorskim alerty obowiązują od godziny 12 we wtorek do godziny 21 we wtorek. W województwie zachodniopomorskim ostrzeżenia będą ważne od od godziny 11 we wtorek do godziny 21 we wtorek.

Co oznaczają ostrzeżenia drugiego stopnia?

Alert drugiego stopnia oznacza, że przewiduje się wystąpienie zjawisk groźnych dla życia i zdrowia. Zalecana jest duża ostrożność, śledzenie komunikatów i pogody. IMGW apeluje o przestrzeganie wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia.

źródło: fakt.pl