Mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, ale często nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile prawdy jest w tym stwierdzeniu. Przeczytajcie historię bohaterskiego psa o imieniu Balto!

Balto był pięknym huskim, który uratował mieszkańców Nome na Alasce. W odciętej od świata miejscowości pojawiły się przypadki błonicy. Z dnia na dzień przybywało chorych, a miejscowy lekarz nie miał szczepionek.

1

Trzeba było szybko sprowadzić szczepionki z oddalonego aż o 1600 kilometrów miasta. Niestety, warunki pogodowe uniemożliwiały jakąkolwiek formę transportu. Wtedy pojawił się pomysł użycia psich zasięgów…

2

W zaledwie 6 dni psy i ich przewodnik pokonali niebezpieczną i trudną trasę, którą w sprzyjających warunkach pokonuje się w prawie dwa tygodnie…

3

Ostatni etap podróży był najbardziej niebezpieczny. Właściciel psów, Gunnar Kaasen, doznał ślepoty śnieżnej. Na szczęście liderem zaprzęgu był wyjątkowo dzielny Balto.

4

Balto uratował cały zaprzęg przed wpadnięciem do rzeki! Świetnie pamiętał trasę i intuicyjnie poprowadził niewidomego pana i resztę psów.

5

Balto dostarczył szczepionki, tym samym ratując mieszkańców Nome.

6

Balto doczekał się nawet własnego pomnika! Zasłużył sobie na tak wspaniałe odznaczenie, prawda?

7

źródło: podaj.to