8 ważnych informacji o stanie Twojego zdrowia, które możesz wyczytać ze swoich oczu

Często mówi się, że „oczy są zwierciadłem duszy”. Nie wiadomo do końca, kto to powiedział, wiadomo natomiast, że oczy faktycznie są w stanie wiele o nas powiedzieć, szczególnie na temat stanu naszego zdrowia.

Okuliści poświęcili wiele lat na to, by poznać niuanse dotyczące oczu i wzroku. Jednak by dowiedzieć się pewnych zaskakujących informacji na temat stanu swojego zdrowia, nie trzeba posiadać stopnia naukowego. Czasem odpowiedź tkwi po prostu w oczach.

1. Jęczmień

1

Jeśli przy Twoim oku kiedykolwiek pojawił się jęczmień, dobrze wiesz, jak bardzo potrafi być bolesny i uciążliwy. Jęczmień – a więc ropień pojawiający się w okolicy powiek – najczęściej nie utrzymuje się dłużej niż parę dni. Niekiedy potrafi jednak dokuczać przez kilka miesięcy.

Jęczmień to jednak coś więcej niż tylko uniedogodnienie. Może być znakiem poważniejszych problemów, takich jak złośliwe guzy powiek lub nowotwór gruczołu łojowego. Pamiętaj więc: jeśli jęczmień utrzymuje się niepokojąco długo lub często pojawia się w tym samym miejscu, warto skonsultować się z lekarzem.

2. Przerzedzające się brwi.

2

Istnieje kilka powodów, przez które możesz doświadczać przerzedzania się włosów; są nimi np. stres, starzenie się oraz niedobór pewnych składników odżywczych. Powodem może być również choroba skórna znana jako łysienie plackowate, choć prawdopodobieństwo jej wystąpienia jest nikłe – ten rodzaj łysienia dotyka zaledwie 0,1% populacji.

Może to również wskazywać na niedoczynność tarczycy. Często w takich przypadkach przerzedzają się także brwi. Jeśli więc Twoje brwi przerzedzają się, powinieneś porozmawiać z lekarzem na temat ewentualnych chorób tarczycy.

3. Niewyraźne widzenie

3

W dzisiejszych czasach większość prac polega na nieustannym przesiadywaniu przy komputerze. Od pewnego czasu funkcjonuje termin „przemęczenie oczu doby cyfrowej”. Odnosi się on do tych problemów wzrokowych, które są skutkiem długiego przesiadywania przed komputerem, korzystania z tabletów, e-booków lub telefonów komórkowych. Osoby, które przez długie godziny wpatrują się w jasny ekran komputera, mogą doznać pieczenia oczu, a ostrość ich wzroku może ulec osłabieniu. Jeśli jesteś jedną z osób, które cierpią z powodu tego rodzaju przemęczenia, skontaktuj się z okulistą, który na pewno pomoże Twoim strudzonym oczom.

4. Mroczki

4

Jeżeli kiedykolwiek doświadczyłeś mroczków, a więc nie byłeś w stanie dostrzec pewnych obszarów przed swoimi oczami, wiesz, że jest to denerwująca przypadłość. Mroczki mogą też świadczyć o wystąpieniu migreny, zwłaszcza, jeśli zaczynasz widzieć drgające światła i faliste kreski. Ich widzeniu towarzyszy ostry ból głowy.

Osoby często narzekające z powodu mroczków powinny niezwłocznie skontaktować się z okulistą.

5. Wytrzeszcz oczu

5

Wytrzeszcz oczu może być spowodowany wieloma schorzeniami. Zdecydowanie jednak najczęściej wiąże się z nadczynnością tarczycy – schorzeniem polegającym na nadmiernej produkcji hormonów. Kiedy więc doświadczasz wystających, „spęczniałych” oczu, jak najprędzej skonsultuj się ze specjalistą.

6. Żółknięcie białek ocznych

6

Ta przypadłość jest nad wyraz zauważalna, więc gdy jej doświadczysz, od razu ją rozpoznasz. Najczęściej oznacza problemy z wątrobą, ale może też świadczyć o problemach z pęcherzykiem żółciowym lub drogami żółciowymi. Żółknięcie oczu jest więc symptomem, którego nie wolno ignorować.

7. Nieostre widzenie

7

Rozmyty i niewyraźny obraz może być objawem cukrzycy. W przypadku cukrzycy szczególnie wysokie jest ryzyko pojawienia się różnorakich chorób oczu. Jedną z nich jest retinopatia cukrzycowa. Choroba polega na uszkodzeniu naczyń krwionośnych siatkówki oka. Niekiedy obrażenia naczyń krwionośnych są tak dotkliwe, że retinopatia prowadzi do ślepoty. Cukrzycy nie powinni ignorować zakłóceń wzroku. Jeśli ich widzenie zaczyna się pogarszać, natychmiast powinni skontaktować się z wyspecjalizowanym lekarzem.

8. Widzenie zdwojone lub utrata wzroku

8

Zawsze, gdy doświadczasz zmian w widzeniu, powinieneś mieć się na baczności. Oczy są organem kluczowym, niezbędnym do życia. Doświadczając podwójnego widzenia (diplopii), stępienia, osłabienia lub wręcz utraty wzroku, musimy koniecznie natychmiast udać się do lekarza. Wszystkie te symptomy mogą wskazywać na udar mózgu.

źródło: lolmania.pl