7 kroków do pozbycia się bólu pleców. Będziesz spać jak dziecko

Miliony ludzi cierpią z powodu bólu pleców. Nie ma nic gorszego niż obolałe mięśnie grzbietu, kiedy musisz godzinami siedzieć przy biurku, wyprasować stertę wymiętych ubrań lub wyszorować wannę. Jeśli też narzekasz na tego typu dolegliwości, pomocne mogą okazać się porady, jakie dla Ciebie przygotowaliśmy.

Poniższe ćwiczenia są tak proste, że wszystkie można wykonać w domu, w czasie 10 minut. Tytuł każdego ćwiczenia jest zarazem linkiem do filmu, który dokładnie pokazuje, w jaki sposób poprawnie wykonać ćwiczenie.

1. Pochylony pies


To ćwiczenie jest tak łatwe, że wykona je każdy. Na początku przyjmij pozycję neutralną: dłonie i kolana oprzyj o matę. Pośladki zacznij unosić jak najbardziej w górę, a ręce i palce u stóp cały czas trzymaj na podłodze. Piętami postaraj się dosięgać maty, rytmicznie poruszając obiema nogami. Ułatwi Ci to zginanie kolan. Ćwiczenie pozwala rozciągnąć całe ciało, ale ulgę przyniesie zwłaszcza osobom, które narzekają na ból pleców i ramion.

2. Pies z głową skierowaną do góry

Poprzednie ćwiczenie ma złagodzić przede wszystkim ból górnej części pleców. Teraz czas na część dolną. Dłonie ułóż na macie tak, jakbyś miał robić pompki. Na podłodze połóż się też brzuchem. Nogi i stopy ułóż tak, by przód Twoich stóp leżał na macie. Korpus i głowę unoś do góry, podczas gdy reszta ciała jest jak najbardziej „dociśnięta” do podłogi. Twoje plecy będą maksymalnie rozciągnięte, co przyniesie relaksujący efekt.

3. Skłon do przodu

Leżenie na macie jest wygodne, ale czas na ćwiczenie w pozycji stojącej. Stań w dość szerokim rozkroku. Napnij mięśnie brzucha, kolana miej wyprostowane. Wykonaj skłon do przodu, pochylając korpus nad matą – kolana, oczywiście, cały czas muszą znajdować się w pozycji prostej. Jeśli nie sięgniesz palcami do maty, nie martw się. Najważniejsze są podejmowane próby i wysiłek, jaki w nie wkładamy. Skrzyżuj ręce i zostań w tej pozycji na pewien moment. Ćwiczenie największą ulgę przynosi mięśniom karku.

4. Pozycja kocia

Jednym z najlepszych ćwiczeń pleców jest pozycja kocia. Ręce i kolana oprzyj o matę. Patrz przed siebie, kręgosłup wyginaj najpierw w dół, a potem w górę – tak, jakby stanowił łuk. Oddychaj głęboko podczas całego ćwiczenia.

5. Okręcanie kręgosłupa siedząc

Jeśli Twój partner ma już dość, że ciągle prosisz go o masaż ramion i pleców, to pozycja w sam raz dla Ciebie. Ćwiczenie polega na okręcaniu kręgosłupa. Usiądź na macie, tak, by nogi były bezpośrednio przed Tobą. Jedną nogę przełóż przez drugą: niech jej stopa dokładnie przylega do podłogi. Łokieć prawej ręki połóż na uniesionym kolanie; palce wyprostuj tak, jakbyś machał. Dzięki temu ćwiczeniu będziesz rozciągać plecy i okręcać kręgosłup. Od razu poczujesz się lepiej.

6. Ćwiczenia rozciągające leżąc

Ćwiczenie, które można wykonywać zarówno na podłodze, jak i w łóżku. Połóż się na plecach. Unieś kolana tak, by dotknęły klatki piersiowej. Staraj się dosięgnąć podbródkiem kolan – raz jednego, potem drugiego z nich.

7. Pozycja „dziecięca”

W szerokim rozkroku oprzyj kolana o matę. Pochyl górną część ciała tak, aby brzuch niemal sięgał podłogi. Głową dotknij maty. Ramiona możesz rozstawić tak, by wskazywały przeciwne strony pokoju, w którym ćwiczyć, albo możesz je trzymać prosto przed sobą – wszystko zależy od Ciebie. Ćwiczenia w pozycji „dziecięcej” są wygodne i relaksujące – tak bardzo, że na macie można zasnąć!

Warto wykonywać ćwiczenia pleców, ponieważ ból grzbietu może sygnalizować poważniejsze problemy. By ich uniknąć, wystarczy odrobina aktywności. Nie musi to być godzina spędzona na siłowni, lecz trening w zaciszu własnego domu.

źródło: zobaczto.pl