Mirosław Hermaszewski 27 czerwca 1978 roku jako pierwszy Polak poleciał w kosmos. W rozmowie z „Rzeczpospolitą” opowiada o tym, co wydarzyło się dokładnie 40 lat temu. – A niezwykle wzniosłym dla mnie momentem był ten, kiedy zobaczyłem całą Polskę w jednym spojrzeniu. Aż krzyczałem do moich kolegów: Zobaczcie – toż to moja Polska – mówi.

Kosmonauta w rozmowie przyznaje, że najbardziej bał się meteorów. – Oczywiście mieliśmy przygotowane na podorędziu skafandry, gdyby trzeba było w nie wskoczyć i się ratować. Ale to nie do końca uspokajało. Tam każdy nieznany szmer czy stuk stawia na nogi. Zmysły odpowiedzialne za bezpieczeństwo są tam wyostrzone do granic – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.
Paweł Szaniawski pytał także swojego rozmówcę, czy 40 lat temu zobaczył Boga. – Nikt go tam nie zobaczył i nie zobaczy, można jedynie czuć jego obecność. To intymne pytanie. Mogę powiedzieć jedynie tyle, że wielu moich kolegów, zarówno ze Wschodu, jak i Zachodu, wybierało się w kosmos jako ludzie niewierzący, ale większość wracała jako ludzie zupełnie odmienieni duchowo – dodał.
Hermaszewski zaznacza, że po powrocie krępowała go popularność. – Byłem wówczas nieśmiałym człowiekiem, nieprzygotowanym na taką sławę. Już kiedy wsiadaliśmy do rakiety, był wokół las kamer, mikrofonów, błyskały flesze. Powiedziałem Klimukowi: „Boże, żeby to się już skończyło!”. A on już w środku odpowiedział: „Od tego już się nie odczepisz” – dodał.
Kosmonauta przyznał także, że większy lęk był podczas lądowania. – Podczas startu człowiek ma wielką motywację, bardzo chce lecieć, mniej patrzy na zagrożenie. Ale w czasie lądowania podejście jest już inne. W głowie kołacze się: ja już tam byłem, chcę wrócić. Tam na mnie czekają. Mam żonę, dzieci, przyszło tyle telegramów. Chcę, żeby już się zakończył – i to z powodzeniem – ten straszny proces – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.
Przypomnijmy, dokładnie 40 lat temu z kosmodromu Bajkonur wystartował „Sojuz 30”, na jego pokładzie znajdował się mjr Mirosław Hermaszewski – pierwszy i jedyny Polak, który odbył podróż kosmiczną.
W czasie ośmiodniowej misji dokonano 126 okrążeń Ziemi i zostało ustanowionych kilka rekordów Polski zatwierdzonych przez FAI; m.in.: wysokość – 363 km, prędkość lotu – 28 tys. km/h, czas trwania lotu – 190 godzin 3 minuty 4 sekundy, przebyty dystans – 5 273 257 km i inne.