18 trików, które przedłużą świeżość kwiatów. Dzięki naszym sposobom, twój bukiet postoi o wiele dłużej

Piękne bukiety będą dłużej cieszyć nasze oczy, jeśli zastosujemy się do paru trików, które utrzymają je dłużej przy życiu. Wbrew pozorom rośliny potrzebują naprawdę niewiele, by zachować świeżość i dawny wygląd. Istnieje wiele sposobów na zachowanie świeżości kwiatów w wazonie, bardziej i mniej skutecznych. Wiele zależy od tego z jakimi kwiatami mamy do czynienia. Poniżej znajdziecie kilka metod, które sprawią, że wasze kwiaty będą się pięknie prezentowały przez długi czas.

1. Kwiaty w wazonie powinny być ułożone równo, nie należy ich ściskać.
2. Zanim włożymy kwiaty do wazonu należy najpierw oczyścić je z dolnych, niepotrzebnych liści, które zanurzone w wodzie zgniją.
3. Róże należy oczyścić z dolnych liści oraz z kolców jednak powinno robić się to ręką a nie obcinać nożem.
4. Łodyga powinna być przycięta skośnie w taki sposób aby powierzchnia cięcia była jak największa oraz nie stykała się z dnem wazonu. W ten sposób będzie łatwiej roślinie pobierać wodę.
5. Łodygi powinno przycinać się pod wodą aby powietrze nie dostało się do naczynek rośliny.
6. Kwiaty lewkonii nie powinny mieć przycinanych korzeni. Trzymając je w wodzie, korzenie powinny być całkowicie zanurzone, natomiast zielona łodyga powinna być ponad powierzchnią wody.
7. Kwiatom, które zawierają sok mleczny (np. poisencja, maki) możemy po przycięciu łodygi zanurzyć ich koniec we wrzącej wodzie lub je przypiec. W ten sposób zapobiegniemy krzepnięciu soku i ułatwimy pobieranie wody roślinie.
8. Węgiel drzewny działa aseptycznie i nie dopuszcza do rozwoju bakterii. W sproszkowanym węglu możemy zanurzyć końce łodyg. Przedłuży to żywotność naszych kwiatów.
9. Kwiaty należy ścinać bardzo rano lub wieczorem a w przypadku suszy podlać je obficie wodą.
10. Woda w wazonie powinna być codziennie wymieniana, a końce łodyg przemywane oraz podcinane.
11. Cięte kwiaty nie powinny stać w mocno ogrzewanych pomieszczeniach. Na noc najlepiej jest je wynosić do chłodnego miejsca lub stawiać przy otwartym oknie.
12. Chlorek wapnia wpływa odświeżająco na kwiaty cięte (1g na 1l wody).
13. Astry, groszek pachnący, irysy, lwie paszcze, narcyzy, petunie lubią dodatek cukru do wody.
14. Sól również wpływa na przedłużenie żywotności kwiatów. Np. cięte róże powinniśmy podciąć, wsadzić do wrzątku podcięte końce na około 2 min lub przypalić po czym umieścić w wodzie ze słabym roztworem soli kuchennej.
15. Narcyzy nie powinny być przechowywane w tym samym wazonie co tulipany. Nie przepadają one za swoim towarzystwem w związku z czym szybko więdną.
16. Kwiaty, które są już powiędłe nie należy wsadzać od razu do wazonu. Najlepiej najpierw je “wykąpać” w całości. Kwiaty należy ułożyć na dnie wanny oraz zalać zimną wodą. Trzymać je w wannie tak długo, dopóki nie odzyskają świeżości.
17. Kolejny sposób na przywiędłe kwiaty cięte jest przycięcie ich łodyg, wstawienie do gorącej wody a następnie przeniesienie do wody chłodnej (sposób ten świetnie działa na: liliaki, dalie, cyklameny, fiołki alpejskie, chryzantemy).
18. Na witalność kwiatów dobrze wpływa wrzucenie paru kostek lodu do wody, w której są trzymane.

źródło: tipy.interia.pl