500 plus na każde dziecko ? „DGP” Minister Czerwińska zablokuje „Sytuacja jest trudna i będzie wymagała wielu ryzykownych zabiegów księgowych „

Z informacji „Dziennika Gazety Prawnej” wynika, że minister finansów Teresa Czerwińska nie godzi się na złamanie, zawieszenie czy likwidację umocowanej w prawie zasady powstrzymującej państwo przed nadmierną hojnością. Oznacza to, że umieszczenie w przyszłorocznym budżecie 500 plus na każde dziecko i trzynastej emerytury może być niemożliwe.

,

Regułę wydatkową, na którą ma powoływać się Teresa Czerwińska, stworzył wiceminister finansów w rządzie PO-PSL Ludwik Kotecki.

W jego ocenie, „piątka Kaczyńskiego” w połączeniu z już wprowadzonymi nowymi sztywnymi pozycjami w budżecie spowoduje przekroczenie dopuszczalnego limitu wydatków aż o ok. 58 mld zł.

Według niego PiS może zrealizować swoje obietnice tylko dzięki złamaniu reguły wydatkowej.

Tymczasem Czerwińska, przemawiając w ubiegłym tygodniu na Forum Bankowym, mówiła, że reguła ta „jest kluczowym narzędziem konstrukcji budżetu obok przestrzegania norm fiskalnych zawartych w pakiecie stabilności i wzrostu”.

Jak pisze „DGP”, jej słowa mogą oznaczać brak zgody na jakiekolwiek majstrowanie przy regule wydatkowej i konflikt w rządzie. „Sytuacja jest trudna i będzie wymagała wielu ryzykownych zabiegów księgowych.

Przez rok może jakoś się uda, ale nie da się tak planować każdego budżetu” – mówi z rozmowie z „DGP” osoba z Ministerstwa Finansów.

„Nowa piątka PiS” to: wprowadzenie 500 plus od pierwszego dziecka, brak podatku PIT dla pracowników do 26.

roku życia, trzynasta emerytura, obniżenie kosztów pracy, przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych przede wszystkim w małych miastach i na wsiach.

Żródło : fakty interia pl